Reflüye iyi gelen ürünler nelerdir? Tamamen kurtulmak mümkün mü?

Tıp literatüründe Gastro Özofageal Reflü Hastalığı (GÖRH) olarak adlandırılan, halk arasında ise reflü olarak bilinen “midedeki bazı sıvı ve gıda karışımlarının yemek borusunda hasar oluşturması ile yemek borusunun fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu ortaya çıkan durumu ifade eden bir hastalıktır”. Tedavi yöntemleri nelerdir? Reflüye iyi gelen gıda maddeleri nelerdir? Doğal yollar mı tercih edilmeli yoksa kimyasal ilaçlar mı kullanılmalı? Hangi yöntem daha etkilidir? Reflüye %100 çözüm bulmak mümkün mü? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde vereceğiz.

Reflüden neden ve nasıl kurtulmalı?

Midede yanma, ekşime, acıma olarak adlandırdığımız bu hastalık rutin yaşamımıza bir çok yönden olumsuz etkiler. Hem fiziksel hem de zihinsel aktivitelerimizi etkilemekle birlikte tedavi edilmediği sürece ilerleme riski yüksektir. Acıbadem Adana Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Türker Egesel’e göre reflü eğer tedavi edilmez ise ağız kokusu, nefes daralması, ağza acı su gelmesinin haricinde ülserden kansere kadar birçok kronik hastalığa sebep oluyor. Ayrıca Egesel, reflünün şehir hastalığı olarak adlandırılmaya başladığını ve bunun sebebinin de günlük yoğun stres olduğunu belirtmiştir. Peki reflüye iyi gelen yiyecekler, içecekler ve bitki çayları mı tercih edilmeli yoksa kimyasal ilaçlar mı?

Uygulanması gereken tedavi yöntemleri nelerdir?

Yaşam standartlarını önemli ölçüde etkileyen bu hastalığın tedavisi için medikal yöntemlerin dışında bireysel aktivitelerde de değişiklik yapmak gerekmektedir. Mesela yatarken yastığın yüksek bir konumda olması gerekmektedir. Çünkü yemek borusunda yükselen ve gıda karışımını etkileyen sıvı yer çekimine direnç gösterir. Bu sebeple ağza doğru hareket ederek yemek borusuna zarar verir. Bundan kurtulmak adına yatarken başı yüksekte tutmak gerekmektedir. Bunun dışında tüm hastalıklara olumsuz etki eden fazla kilolardan kurtulmak gerekmektedir. Tabi sigara bırakılmalı ve alkol azaltılmalıdır. Çikolata, baharat, yağlı yemek, şeker, karbonhidrat ve tuz gibi sağlığı tehdit eden gıda maddeleri azaltılmalı minimum düzeye indirilmelidir.

reflü tedavi.jpg

Tıbbi tedavi yöntemleri iki çeşittir. Birisi ilaç tedavisi diğeri ise cerrahi yöntemdir. İlaç tedavisini tercih etmenin sağladığı tek avantaj kısa süreli çözümdür. Ancak maliyeti düşünüldüğünde ve ömür boyu bu yöntemi kullanmak durumunda kalındığında insan psikolojisinin yanında birçok fizyolojik rahatsızlığa da neden olur. İlaç tedavisi etki etmez ise cerrahi yöntem uygulanabilir. Ancak tüm bunlara alternatif olarak reflüye iyi gelen içecekleri ve reflüye iyi gelen çayları kullanmak makul bir çözüm gibi görünmektedir.

Doğal ürünler mi kimyasal içerikli ilaçlar mı?

Sağlık ile ilgili birçok konuda ilk akla gelen soruların başında bu geliyor. Doğal mı modern mi? Aslında bu sorunun cevabı her zaman o kadar basit olmuyor. Yani tek bir kelime ile cevaplamanın mümkün olmamasının yanında her iki yöntemin de yerine göre gereklilikleri mevcuttur. Avantajları ve dezavantajları teferruatlı bir şekilde araştırılmalı ve bir karar verilmelidir. Reflüye iyi gelen içecekler ve reflüye iyi gelen çaylar araştırılabilir. Sonrasında bu bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Ancak yeni teknoloji ve tıp literatürüne girmiş ilaçlar hiç kullanılmayacak mı yoksa belirli oranlarda onlardan da faydalanmak gerekecek mi? İlaçların kalp krizi ve ölüm riski taşıdığı biliniyor. Öncelikle bunlar yerine bitkisel çözümlerden faydalanmak en isabetli karar olacaktır.

çay.jpg

Reflüye iyi gelen gıdalar nelerdir?

Burada dikkat edilmesi gereken nokta mide asidini tetiklemeyen gıdaların tüketilmesidir. Çünkü mide asidinin aktive olması sonucu yemek borusu hasar görür ve fonksiyonunu yitirir. Bundan dolayı koruma özelliği zayıfladığı için ekşi veya acı olarak algıladığımız mide suyu ağza gelir. Eğer mide asidi tetiklenmez ise mide borusunda herhangi bir hasar olmaz ve ağza acı su gelmez. O halde mide asidini tetiklemeyecek yiyecek ve içecekler tüketmek gerekmektedir.

Reflüye iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Bitkisel proteinler, lifli gıdalar, sebzeler rahatlıkla tüketilebilir. Bunların yanında yağsız kıyma, haşlanmış beyaz et, mısır ekmeği, kepek ekmeği, haşlanmış patates, elma ve muz gibi yiyecekler reflüye iyi gelen yiyecekler arasında sayılabilir. Sarımsak, soğan, acı, baharat gibi mide asidi ile etkileşim aktivasyonu yüksek yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Reflüye iyi gelen içecekler ve yiyecekler nelerdir?

Karağaağç çayı ve papatya çayı doğru kullanıldığı takdirde reflüyü en aza indiren içecekler kategorisinde sayılabilir. Bunların yanında havuç suyu, elma suyu gibi reflüye iyi gelen yiyeceklerin sıvı şekli de tüketilebilir.

reflü yiyecek.jpg

Bitkisel ürünler % 100 çözüm mü?

Modern tıbbi tedavi yöntemleri nasıl % 100 çözüm yöntemi olmuyorsa bitkisel ürünler de % 100 çözüm üretmez. Ancak http://www.reflubitkiseltedavi.com üzerinde sunulan ürün reflü bitkisel tedavi kitabı bu hastalığı minimize edebilirsiniz. Ancak doğru yöntemler ve doğru ürünler tüketerek çözüm sağlanabilecek bir durum söz konusu olduğundan en ince ayrıntısına kadar vakıf olunması gereken bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı etkili bir kaynak olan reflü bitkisel tedavi kitabını önerebilirim. Nitekim www.reflubitkiseltedavi.com adresi üzerinden ulaşabileceğiniz bu kitap size reflüye dair tüm bilgiyi ve yöntemi sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s