Kadın Cinayetlerine Dair 2016 Raporu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun yapmış olduğu araştırmalar gösteriyor ki son yıllarda kadın cinayetleri artarak devam etmektedir. Elde ettiği veriler akılalmaz sonuçlar ortaya koymaktadır. İsim isim çok detaylı bir değerlendirme yapmayacağız ancak sadece somut veriler bile o kadar çarpıcı ki kadının maruz kaldığı şiddeti tüm çıplaklığı ile olmasa bile büyük ölçüde ortaya koymaktadır.

yillar_20102016.png

Öncelikle bu sunulan veriler büyük bir çaba harcanarak elde edilmiştir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki bunlar devede kulak kalır. Yani bu veriler sadece ulaşılabilenler. Ulaşılamayan, medyaya yansımayan, üstü örtülen daha nice kadın cinayeti vardır kim bilir.

Grafikten de açıkça görüldüğü üzere 2010 yılından 2011 yılına geçerken bir düşüş yaşanmış ancak 2016’ya gelindiğinde 2011’i neredeyse üçe katlamıştır. Kadın cinayetlerinin temelinde farklı nedenler yatmakta ve farklı biçimlerde işlenmektedir. Ama her ne sebep olursa olsun ve her ne şekilde işlenirse işlensin açık bir gerçek var ki günümüze gelindiğinde kadına şiddet eğilimi artmıştır.

2016 yılı içerisinde, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 328 rakamını, Anıt Sayaç adlı internet sitesi ise detaylandırarak 277 rakamını vermiştir. Farklı kriterler ve teknikler kullanılarak tespit edilen bu rakamlar azımsanmayacak ölçüdedir. Anıt Sayaç adlı sanal platforma girildiğinde 277 kadın cinayetini tüm detayları ile görebiliyoruz. 2008 yılından 2017 yılına kadar  işlenmiş kadın cinayeti verilerine tüm çıplaklığı ile ulaşmak mümkündür. Daha 2017 yılının başında olmamıza rağmen 50 civarında kadının cinayet kurbanı olduğunu görmekteyiz.

aylar_2016.png

2016 yılında işlenilmiş kadın cinayetleri aylara göre yukarıdaki grafikte gösterilmiştir. 2017 yılına yaklaşırken belli bir rakamın altına düşmediği görülmektedir.

2016_yili.png

Kadın cinayetlerinin il bazında dağılımına baktığımız zaman İstanbul ilk sırayı almaktadır. Nüfus bazında oranladığımızda ve şehrin kaotik yapısını dikkate aldığımızda ilk sırada İstanbul’un olması kaçınılmazdır.  Ardından sosyal medyada bir çok alanda konu olan başka bir şehrimiz gelir: Adana. Sonraki üç şehir ise Ankara, İzmir ve Antalya’dır.

Cinayetlerin Akdeniz Bölge’si  (Ege & Akdeniz sahil şeridi demek daha doğru olur) ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yoğunlaştığı açıkça görülmektedir.

Haritada belli illerin gri ile boyandığı görülmektedir. Oralar “sıfır” rakamını temsil eder. Ancak şunu belirtelim ki “sıfır” demek hiç cinayet işlenmiyor anlamına gelmiyor, hiç bir cinayet tespit edilememiş anlamına geliyor.

bahane (1).jpg

Grafikte görüldüğü gibi işlenilen cinayetlerin bahanelerinin yarısına yakını tespit edilememiştir. En çarpıcı olan ise %26 oranı ile ikinci sıradaki bahane kadınların kendi hayatlarına dair karar alması olarak görülmektedir. Evliliği ve ilişkiyi sonlandırma ise toplam % 19 gibi bir oranla 3. ve 4. sırada yer almaktadır.

yas araligi(2).jpg

 •   % 32’si 36 yaş üstü
 •   % 25’i 25-35 arası
 •   % 14’ü 18-24 arası
 •   % 13’ü tespit edilemeyen
 •   % 10’u 63 yaş üstü
 •   % 6’sı ise 18 yaş altıdır.

 

cocuk(2).jpg

Cinayete kurban giden kadınların  tespit edildiği kadarı ile nerede ise yarısının çocuğu vardır. Ancak burada dikkat çeken başka bir rakam % 46 gibi büyük bir kısmının tespit edilememiş olmasıdır. Bu rakam da dikkate alındığında kurbanların yarısından fazlasının çocuğu vardı. 3-4 kadın ise hamile iken öldürülmüştür.

kim (1).jpg

Elde edilen verilerin en vahim tarafı ise kurbanların kim tarafından öldürüldüğüdür. % 31 gibi büyük bir kısmı  kocaları tarafından öldürülmüştür. Başka vahim bir veri ise nerede ise dörtte biri ise tespit edilememiştir. İlişkilerin istemsiz devamlılığından yani eski koca ve erkek arkadaş tarafından öldürülen oran ise toplam % 11’dir.nasıl öldürüldü.jpg

Yukarıdaki grafikte ise kadınların nasıl öldürüldüğü görülmektedir. İlk sırada % 42 gibi bir oran ile ateşli silahlar yer almaktadır. Onun ardından ise % 28 ile kesici aletler gelmektedir. Yine karşımıza vahim bir tablo çıkıyor: % 14 gibi büyük bir kısım tespit edilememiştir.  Başka dikkat çekici durum ise % 2’lik kısım yakarak öldürülmüş, % 1’lik kısım ise zehirlenerek öldürülmüştür.

2 Comments

 1. Böyle şeyleri beğenmek bir tuhaf geliyor insana. Derin konuları irdeleyen yazılarınız var beğenmeye elim varmayan.
  Pozitif ayrımcılığı ve türünün üstünlüğünü kabullenemeyecek kadar güçlü beyniniz sağolsun.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s